poniedziałek, 24 czerwiec 2019 06:32

Opryski naturalne

Na swojej działeczce chcielibyśmy mieć naprawdę zdrowe, nieskażone warzywa. Czy chcesz zaliczać się do grona ekologicznych działkowiczów, którzy rezygnują z wytwarzanych w fabrykach nierzadko trujących nawozów i środków owado - i chwastobójczych ?

Stosuj w swoim ogródku doskonały nawóz naturalny - kompost i opryski naturalne. Gwarantuję, że warzywa tak uprawiane będą zawierały o wiele więcej mikroelementów.

Podam kilka naturalnych sposobów na opryski i nawozy .

Nawóz i oprysk z pokrzywy

Pokrzywę najlepiej majową ważne żeby nie miała kwiatów można pokroić na części i zalać wodą przykryć i zostawić na 10 - 14 dni. Rozcieńczać w stosunku 1 ;10 i podlewać warzywa. Preparat z pokrzywy wzmacnia i przyspiesza wzrost roślin,jest stosowany  przeciwko przędziorkom i mszycom, można też używać do oprysku chorych warzyw. Rośliny podlewane tym nawozem wspaniale rosną a ogórki nie chorują .

Na oprysk przed mszycą można stosować pokrzywę jednodniówkę (namoczoną poprzedniego dnia). Preparatem możemy także polewać pryzmę  kompostową.

Nawóz ze skrzypu

Jeżeli chcesz wzbogacić glebę w krzem, by zakwasić ziemię przygotuj naturalny nawóz. Zerwany skrzyp zalej wodą i pozostaw na 10 - 14 dni pod przykryciem, następnie rozcieńcz wodą w stosunku 1 : 10 i podlej ogródek.

Preparaty  ze skrzypu stosowane są przeciwko chorobom grzybowym (mączniakowi, zgniliźnie, rdzy, parchowi, kędzierzawości liści na brzoskwini, zarazie ziemniaków i  pomidorów). Nadziemną część rośliny suszoną lub świeżą zalać wrzącą wodą, po wystudzeniu opryskiwać   zapobiegawczo rośliny kilkakrotnie w ciągu lata.

Nawóz z popiołu

Popiół po drewnie liściastym spalonym w kominku dostarczy roślinom potasu i fosforu. Rozsyp popiół po ogrodzie, jest wskazany dla rzodkiewki.

Nie należy nawozić ziemniaków i pomidorów , może powodować choroby.

Nie używaj popiołu, gdy palisz drewnem impregnowanym chemicznie lub orzechem włoskim.

Truskawki lubią trociny, które zwiększają kwaskowatość gleby i powstrzymują ślimaki. Każda roślinę podnosząc liście (uwaga nie można zasypać środka rośliny) należy odsypać warstwą trocin. Nie można używać trocin z orzecha włoskiego, cedru lub drzewa impregnowanego chemicznie , ponieważ zawierają toksyny. Jeżeli używasz słomy do okrycia truskawek przed mrozem, wczesną wiosną zbierz ją ponieważ gnijąc może powodować choroby grzybicze.

Isektycyd czosnkowy

Pomoże Ci pozbyć się mszycy, mączlików i innych owadów z roślin w ogrodzie. Suche łupinki z czosnku zbierane przez całą zimę przechowuję w pojemniku lub słoju. Wiosną gdy rośliny mogą być atakowane przez mszycy, zalewam wodą łupiny (jeśli mało możemy dodać kilka zmiksowanych ząbków czosnku z łupiną). Pozostawiam na 10 dni. po tym czasie rozcieńczam płyn w stosunku 1:10 przelewam do spryskiwacza, przed użyciem można dodać 1 łyżeczkę oleju roślinnego i 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń.

Oprysk z drożdży od zarazy ziemniaczanej na ziemniaki i pomidory :

Rozpuść drożdże piekarskie 5 dag w 8 litrach wody i opryskaj, właściwie polewaj rośliny od wierzchołka. Tą czynność powtarzaj kilkakrotnie w czasie wegetacji rośliny. Pomidory po tej miksturze ładnie rosną i nie chorują na zarazę, ani choroby bakteryjne i grzybowe.

Preparaty zwalczające  gąsienice bielinków
Rośliny opryskiwać preparatami z piołunu, ostróżki, rozmarynu lub szałwi . 

PREPARAT Z PIOŁUNU

Surowcem jest rozeta liści zebrana w okresie kwitnienia. Preparat przeciwko gąsienicom motyli. Odwar:  Ćwierć  wiadra drobno posiekanych, świeżych roślin lub ok.400 g suszu nastawić w 5 l wody, a następnie gotować przez 30 minut. Przed użyciem do opryskiwania rozcieńczyć wodą w proporcji 1 : 1 i dodać szarego mydła. Opryskiwać liście i łodygi zaatakowanych roślin. W podobny sposób przygotowujemy preparat z ostróżki, rozmarynu lub szałwi.

Preparat z pomidorów na gąsienice

Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu przez okres 30 minut w małej ilości wody. Przed opryskaniem roślin opanowanych przez szkodniki wywar rozcieńczyć wodą 1;3 i dodać szarego mydła.

Sól gorzka czyli siarczan magnezu zapobiega gniciu pędów z kwiatami pomidora (przyczyną może być niedobór wapnia), ponieważ wspomaga transport wapnia do górnych partii pomidorowego krzaczka i owoców oraz ułatwia przyswajanie fosforu i siarki. W każdy dołek przed posadzeniem wsyp garść soli gorzkiej przykryj ziemią by nie dotykała bezpośrednio sadzonki. Można też spryskać liście i podlewać roślinę roztworem: w 4 l wody rozpuścić 1 łyżeczkę soli gorzkiej.

Nawóz o opóźnionym działaniu dostarczający potasu i innych mikroelementów

Wzmocni pomidory. W dołki przed posadzeniem pomidora włóż 3-4 bananowe skórki, następnie kawałki pokrzywy przysyp ziemię i dopiero sadzonkę. Skąd wziąć tyle skórek ? Bananowe skórki można zbierać wcześniej i zamrażać .

Oprysk dla dyń :

Grzybicę na grządce z dyniami zwalczysz stosując domową miksturę złożoną z 1 łyżeczki sody i 1 łyżeczki oleju roślinnego na 1 litr wody.

Kędzierzawość liści brzoskwini:

Należy systematycznie usuwać porażone liście, drzewa opryskiwać wyciągiem z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy.

Stonkę możemy odstraszyć opryskując ziemniaki lub pomidory płynem mieszanką : 1 l mleka i 1 l wody. Nie wylewaj wody - podlej warzywa.

Gotowane jajka uwalniają do wody wapń, po wystudzeniu możesz tą wodą podlewać pomidory, paprykę lub ziemniaki .

Uwaga woda nie może być słona, ponieważ sól jest szkodliwa dla roślin .

Woda (nie solona, wystudzona) w której gotował się szpinak dostarczy roślinom żelaza i potasu.

Woda (nie solona, wystudzona) po gotowaniu makaronu lub ziemniaków zawiera dużą ilość skrobi, która zainicjuje uwalnianie do gleby składników odżywczych.

Mlekiem, czosnkiem i pokrzywą w zarazę

Mleko: opryski roztworem wodnym mleka zaleca się zacząć jak najwcześniej, nawet jeszcze w inspekcie. Jeśli kupiliśmy już wyhodowane sadzonki, oprysk należy rozpocząć po posadzeniu na miejsce stałe. Roztwór przygotowujemy w proporcji 1:4, czyli na jedną część (np.szklankę) mleka, dajemy cztery części (szklanki) wody. Innym sposobem na zdrowe krzaczki jest położenie w czasie sadzenia nasączonej mlekiem kromki chleba bezpośrednio pod korzenie.

Pokrzywa: do oprysków stosuje się rozcieńczoną w proporcji 1: 10 gnojówkę z pokrzyw.

Czosnek: średniej wielkości główkę czosnku przeciskamy przez praskę i mieszamy z litrem wody. Pozostawiamy na kilka chwil, po czym przecedzamy i wlewamy do spryskiwacza.