czwartek, 01 październik 2020 14:14

Nalewka z suszonych śliwek

Nalewki z owoców przygotowywane samodzielnie smakują zupełnie inaczej niż alkohole kupowane w sklepach. Poza walorami smakowymi, wiele z nich ma też działanie zdrowotne. Jednym z popularniejszych domowych przepisów jest aromatyczna nalewka z suszonych śliwek lub inaczej nalewka śliwkowa na wódce. Aby mieć się czym rozgrzać w zimowe chłody, poznaj dwa sprawdzone przepisy na nalewkę z suszonych śliwek.

Jakie śliwki nadają się na nalewkę?

Na nalewkę śliwkową wykorzystujemy śliwki suszone. Mogą być to zarówno śliwki kupione w sklepie, jak i suszone śliwki pochodzące z własnej działki. Jeżeli śliwki suszone kupujemy, to pamiętajmy aby były to owoce rzeczywiście suszone, a nie wędzone.

Takich dylematów nie będziemy mieć, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie śliwek suszonych z własnej uprawy. Tu jednak warto wiedzieć, że do suszenia najlepiej nadają się śliwki węgierki. Najszybszym sposobem suszenia śliwek w domu jest włożyć je do piekarnika i przez dobę trzymać w temp. 60°C, potem kolejną dobę podsusza się w suchym i przewiewnym miejscu.

Uwaga! Jeżeli chcemy użyć suszonych śliwek na nalewkę, wskazany jest dodatek suszonych śliwek kalifornijskich, dających wspaniały bukiet smakowo-zapachowy. Krajowe śliwki suszone nie dadzą tak dobrego efektu.

Nalewka z suszonych śliwek na spirytusie

Do przygotowania tej nalewki potrzebujemy: 0,25 kg suszonych śliwek bez pestek, 1 litr wódki 45%, 0,25 litra spirytusu oraz 0,25 litra wody.

Aby przyrządzić tę nalewkę z suszonych śliwek, drobno kroimy nasze suszone śliwki, a następnie wkładamy je do słoja, zalewamy spirytusem i wódką oraz szczelnie zamykamy. Zalane i szczelnie zamknięte śliwki odstawiamy na 4 tygodnie w temp. pokojowej, pamiętając aby co kilka dni wstrząsnąć naczyniem.

Następnie płyn z owoców przelewamy do innego naczynia, przecedzając przez lejek z watą. Aby nie pozostawał osad, do cedzenia można użyć też filtra do kawy, jednak wówczas trwa to nieco dłużej. Śliwki pozostałe na dnie zalać wodą, po 2 dniach przecedzić i dodać do poprzednio przecedzonego płynu. Następnie należy wymieszać i zostawić aż płyn się sklaruje. Po kilku dniach wódkę tę należy zlać znad osadu, przesączyć i wlać do butelek. Będzie tym smaczniejsza, im dłużej postoi.

Uwaga! Pamiętaj, że naczynia do przygotowywania nalewek muszą być idealnie czyste. Nawet niedomyty korek przesiąknięty jakimś zapachem może zepsuć cały efekt. Najlepiej używać naczyń z ciemnego szkła.

Nalewka śliwkowa na wódce, aromatyczna

Ta nalewka śliwkowa uchodzi za szczególnie aromatyczną. W odróżnieniu od poprzedniego przepisu, do jej przygotowania nie używamy spirytusu, przydadzą się natomiast inne owoce i przyprawy.

Składniki: 0,25 kg suszonych śliwek bez pestek, 1,5 litra wódki 40%, 2 pomarańcze, jedna cytryna, 2 garści suszonych liści mięty, kora cynamonu (kawałek dł. ok 10 cm).

Suszone śliwki kroimy i zalewamy wódką. Dodajemy cienko obrane skórki z pomarańczy i cytryny, pokruszone liście mięty oraz cynamon. Naczynie zamykamy i odstawiamy na dwa miesiące, wstrząsając co kilka dni, podobnie jak w przypadku poprzedniej nalewki. Potem trzeba to przefiltrować, odstawić na 2 tygodnie, a następnie zlać do butelek. Pełnię smaku ta nalewka śliwkowa na wódce osiągnie po około roku. Należy ją pić w bardzo małych ilościach i powoli, delektując się jej smakiem.