poniedziałek, 29 kwiecień 2024 10:32

Majówka, a praca biura ROD

Szanowni Państwo !

W dniach od 02.05 do 05.05 biuro nie pracuje

 

Życzymy miłego wypoczynku smile

 

poniedziałek, 29 kwiecień 2024 08:36

Awaria sieci wodnej w Sekorach nr IV i VII - VIII

W związku z zaistniałymi awariami sieci wodnej ogólno-ogrodowej w Sektorach nr IV oraz VII - VIII nadal trwają prace związane z przywróceniem ich sprawności. Przewidywany termin ich zakończenia tj. 29.04.2024 r. w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Pełna sprawność sieci nastapi w dniu 30.04.2024 r. w godzinach rannych.

niedziela, 14 kwiecień 2024 07:33

Koszenie trawy w weekendy i niedziele

Problematyka związana z uciążliwością hałasu podczas koszenia trawy na działce każdego roku budzi emocje wielu działkowców. W dniu wczorajszym tj. 13.04.2024 r. ukazał się na portalu internetowym interia następujący artykuł.

Czy można kosić trawę w weekend? Przepisy mówią jasno

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk (interia.pl) 13 kwietnia 2024 12:19

Pracując zawodowo, często nie mamy czasu, by zadbać o ogród w tygodniu. Włączamy więc kosiarkę w sobotę czy niedzielę i nadrabiamy zaległości. Nierzadko spotyka się to z protestami sąsiadów. Trudno się temu dziwić, włączony sprzęt potrafi zakłócić spokojny wypoczynek.
A co mówi na ten temat prawo – czy można kosić trawę w weekend? Okazuje się, że tak, jednak pod pewnymi warunkami.

W polskim prawie nie ma przepisu, który wprost zakazywałby koszenia trawy w weekend. Wprawdzie regulaminy niektórych osiedli, wspólnot czy stowarzyszeń działkowych tego zabraniają, jednak nie ma to żadnego umocowania prawnego. Taki regulamin łatwo podważyć w sądzie.

Warto jednak przyjrzeć się przepisom prawnym dotyczącym hałasu. Pracująca kosiarka emituje dźwięk na poziomie nawet 100 decybeli. Porównać to można do odgłosu młota pneumatycznego bądź przejeżdżającego pociągu. Tymczasem w obrębie terenów mieszkaniowych hałas nie może przekraczać 65 decybeli w dzień i 54 w nocy. Koszenie trawy nie trwa jednak wiecznie i policja z pewnością nie zareaguje na wezwanie w sprawie hałasującego w ten sposób sąsiada. A jeśli zareaguje, to mandatu spodziewać się może raczej osoba wzywająca, za bezpodstawne alarmowanie funkcjonariuszy.

Koszenie trawy a cisza nocna

Wprawdzie nie ma przepisów zabraniających koszenia trawy w weekend, ale warto pamiętać
o ciszy nocnej, która trwa od 22:00 do 6:00.  Warto podkreślić, że prawo zakazuje hałasowania, które mogłoby zakłócić spoczynek nocny. Mówi o tym kodeks wykroczeń
w artykule 51 paragraf 1:

"Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny" Kodeks wykroczeń, art.51, paragraf 1.

Prawo zabrania również złośliwego zakłócania uroczystości kościelnych, pogrzebowych
i żałobnych. Wprawdzie złośliwość koszenia trawnika trudno udowodnić, lepiej jednak powstrzymać się od tego podczas na przykład procesji czy konduktów pogrzebowych.

Jaki mandat za koszenie trawy?

Za hałasowanie w podczas ciszy nocnej lub złamanie zakazu używania sprzętu spalinowego grożą kary finansowe. W przypadku koszenia trawnika maksymalna wysokość mandatu wynosi 500 zł. Trzeba jednak przyznać, że takie kary nakładane są niezwykle rzadko. Najczęściej sprawa kończy się na pouczeniu.

Dużo większą grzywnę dostanie osoba, która bezpodstawnie wezwała policję. Tu kwoty zaczynają się od 20 do 1500 zł.

Między prawem a dobrym obyczajem

Prawo prawem, ale dobrze jest żyć z sąsiadami w zgodzie. Oczywiście nikt nie może zabronić nam koszenia trawnika w weekend, ale sąsiad może nas o to poprosić ze względu na uroczystość rodzinną czy śpiące dziecko. Warto przełożyć wtedy czynność na później, żeby nie wchodzić w niepotrzebne swary.

Dobry obyczaj mówi też o tym, żeby powstrzymać się od używania kosiarki w niedzielę. Jest to tradycyjnie dzień przeznaczony na wypoczynek i warto to uszanować. Odczekanie kilku godzin od porannej godziny 6:00 z pewnością również docenią okoliczni mieszkańcy.

Źródła: Kodeks wykroczeń, statystyka.policja.pl 

sobota, 13 kwiecień 2024 21:06

Konferencja Delegatów ROD 2024

W dniu 13.04.2024 r. w Ogrodzie naszym odbyła się Konferencja Delegatów Rodzinnego Ogrodu Działkowego. W trakcie obrad delegaci podjęli 28 uchwał dotyczących funkcjonowania ROD w 2023 roku oraz w nowej kadencji. Wybrano również statutowe władze Ogrodu tj. Zarząd i Komisję Rewizyjną, które na pierwszym swoim posiedzeniu ukonstytuowały się w następujący sposób.

         Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego

  • Jan MISZKIEL                             - Prezes
  • Zdzisław SKULIMOWSKI           - I Wiceprezes
  • Paweł WASZEŚCIK                     - Wiceprezes
  • Katarzyna PIEŃCZAK                 - Skarbnik
  • Katarzyna BIGOSZEWSKA         - Sekretarz
  • Jacek SŁAWIŃSKI                      - Członek zarządu
  • Artur TOKARSKI                         - Członek zarządu

       Komisja Rewizyjna Rodzinnego Ogrodu Działkowego

  •  Barbara Seroka - Piotrowska - Przewodnicząca
  •  Dorota Brejnak - Kuczyńska  - Zastępca Przewodniczącej
  •  Barbara Michalska - Symko   - Sekretarz

      Istotne dokumenty z konferencji (nie zawierające newralgicznych danych) po wykonaniu skanów zostaną zamieszczone na stronie internetowej ROD w terminie późniejszym.

poniedziałek, 25 marzec 2024 13:53

Weź udział w wyborach samorządowych

Polski Związek Działkowców jest organizacją apolityczną. Nie znaczy to jednak, że jego członkowie tj. działkowcy nie mają zdania, poglądów i inicjatyw na poziomie społeczności lokalnej. Apolityczność działkowców polega na zakazie organizacji wieców, zebrań na terenie wewnętrznym Ogrodu. Obowiązuje również zakaz wieszania banerów, folderów i innych materiałów o tematyce wyborczej. Zachęcamy jednak do aktywności w zakresie spotkań przedwyborczych z kandydatami do władz samorządowych i poznawanie ich stanowisk wobec problemów działkowych, w tym ostatnio dotyczących Planu Ogólnego Gminy. Więcej na temat udziału w zbliżających się wyborach (I tura już 7-go kwietnia) możesz dowiedzieć się TUTAJ

poniedziałek, 11 marzec 2024 12:25

Kolejne szkolenie ogrodnicze - 19.03.2024 r.

Zarząd ROD zaprasza działkowców na kolejne szkolenie ogrodnicze dotyczące cięcia drzewek i krzewów tuż po posadzeniu oraz drzew owocowych jako część II. Szkolenie to dedykowane jest nie tylko nowym działkowcom ale wszystkim zajmującym się uprawą działek. Termin i czas zajęć dostosowany jest do możliwości wykładowców. Więcej o szkoleniu możesz dowiedzieć się TUTAJ

czwartek, 07 marzec 2024 09:33

Włączenie wody w 2024 roku

Włączenie dopływu wody na terenie Ogrodu nastąpi sukcesywnie w dniach  15 - 17.04.2024 r.

W związku z powyższym proszę o zabezpieczenie altanek i instalacji wodnej przed skutkami dopływu wody.
W szczególności proszę o zakręcenie kranów i zaworów oraz sprawdzenie kompletności tych urządzeń.

Zarząd ROD nie ponosi odpowiedzialności za skutki zaniedbań działkowców w tym zakresie.

W dniu 12 marca (wtorek) od godz. 10.00 rozpocznie się cykl szkoleń ogrodniczych. Pierwsze zajęcia dotyczą "Cięcia drzew i krzewów owocowych". Na ogół większość działkowców ma większe lub mniejsze pojęcie na temat właściwego prowadzenia drzew i krzewów owocowych. Jak często mylimy się w tym utwierdzeniu pokazują prowadzone zajęcia szkoleniowe. Szkolenie rozpocznie się krótkim teoretycznym wykładem po czym przejdziemy na wybrane indywidualne działki i tam odbędzie się praktyczny pokaz. Zainteresowani pokazem na ich działce mogą zgłaszać zapotrzebowanie w biurze ROD osobiście lub tradycyjną pocztą i e-mail. O wyborze działek jako bazy szkoleniowej decydować będzie ilość, rodzaj i wiek nasadzeń oraz odległość od biura ROD. Zajęcia tego rodzaju odbywać się będą również na bazie innych ogrodów stąd można dopasować swój czas i możliwości. O powyższym możesz dowiedzieć się TUTAJ