czwartek, 01 październik 2020 15:51

Nalewka z aronii

Aronia to dość łatwy w uprawie krzew, dający zdrowe i pełne witamin owoce doskonałe na przetwory. Jednym z najbardziej znanych i cenionych przepisów jest nalewka z aronii. Nalewka ta nie tylko dobrze smakuje ale też, pita z umiarem, posiada dużo właściwości zdrowotnych. Poznaj ciekawe przepisy na nalewkę z aronii z różnymi dodatkami i przekonaj się w jak prosty sposób można zrobić pyszną i zdrową nalewkę aroniową z miodem lub liśćmi wiśni.

Owoce aronii posiadają bardzo dużo witaminy C oraz pektyn. Dlatego też jedzone na surowo są cierpkie i kwaśne. Posiadają też właściwości przeciw miażdżycowe, czyli dobrze działają na serce i wspomaga odporność na nowotwory. Warto jest więc wykorzystać je na nalewkę. Uważa się, że nalewka z aronii skutecznie może wzmocnić serce, o ile będzie zażywana w maleńkich porcjach, wręcz po naparstku. Żeby osłodzić cierpkość owoców aronii w nalewce warto jest ją osłodzić cukrem lub miodem.

Aronia czarnowocowa jest krzewem dość rzadko spotykanym w ogrodach działkowych. Przyczyną zapewne jest niezbyt ciekawy smak jej owoców, bardzo cierpkich przy spożywaniu na surowo. Tymczasem jest to roślina doskonała do uprawy amatorskiej - ma małe wymagania, jest wysoce mrozoodporna, rzadko atakują ją choroby czy szkodniki, a owoce aronii, doskonałe na przetwory, są skarbnicą substancji odżywczych, witamin i minerałów.
Przygotowanie owoców do nalewki

Owoce aronii zbieramy na przełomie sierpnia i września. Przygotowując owoce do zrobienia nalewki należy zawsze je dokładnie wyczyścić, pozbyć się zgniłych oraz dokładnie usunąć wszystkie szypułki i ogonki liściowe. Pamiętajmy też żeby przed włożeniem do słoja, w którym będziemy robić nalewkę, dokładnie osuszyć je z wody.

Nalewka z aronii - najłatwiejszy przepis

Składniki: owoce aronii, wódka, po miesiącu: cukier, spirytus (do dodania mocy).

Do gąsiorka wsypać owoce, zalać wódką tak aby wszystkie były pod płynem. Odstawić w słonecznym miejscu lub ciepłym na 1 miesiąc. Zlać nalewkę do butelek, a owoce zasypać cukrem. Pozostawić aż do rozpuszczenia cukru. Czasem można potrząsać. Uzyskany syrop połączyć z wcześniej odlaną nalewką. Przefiltrować i rozlać do butelek. Można też na koniec dodać spirytusu aby była mocniejsza.

Nalewka z aronii z miodem

Dodatek miodu sprawia, ze smak nalewki z aronii jest niezwykle ciekawy. Warto zrobić tę właśnie nalewkę jeżeli lubi się wyjątkowo słodkie nalewki.

Składniki: 1 kg owoców aronii, 1,5 litra wody, pół cytryny, 50 dag cukru, 2 łyżki miodu, 1 litr spirytusu.

Do garnka wsypać owoce i zalać wodą, gotować ok. 40 min. Potem odstawić i przestudzić. Następnie przecedzić wywar przez sito, aby pozbyć się owoców. Dodać cukier i sok z ołówki cytryny, zamieszać aby wszystko się rozpuściło. Kolejno dodać miód i również zamieszać żeby się rozpuścił. Kiedy nalewka będzie zupełnie zimna dolewamy spirytus, mieszamy dobrze i przelewamy do butelek. Nalewka z aronii z miodem powinna leżakować ok. 4 miesięcy w chłodnym miejscu.

Nalewka z aronii z liśćmi wiśni

Dodatek liści wiśni do nalewki z aronii, niweluje lekką gorycz tych owoców, do tego nadaje bardzo ciekawy posmak. Jeżeli ktoś lubi eksperymentować przy robieniu nalewek, nalewka z aronii z liśćmi wiśni to bardzo dobry pomysł.

Składniki: 1 kg owoców aronii, 200 sztuk liści wiśni (ok. 15dag), 1 kg cukru, 1,5 litra wody, sok z jednej cytryny, 0,5 litra spirytusu 90%.

Owoce i liście włożyć do garnka, dodać cukier i gotować pod przykryciem ok. pół godziny. Po czym studzić przez dobę. Na drugi dzień przecedzić owoce od płynu, dodać sok z cytryny oraz spirytus. Dobrze wymieszać i rozlać do butelek. Ta nalewka z aronii z liśćmi wiśni jest najlepsza kiedy leżakuje sobie kilka miesięcy, choć można jej próbować już po kilku dniach.

Nalewka z aronii z wódką

Składniki: 1 kg owoców aronii, 20dag zielonych listków aronii, 1 kg cukru, 0,5 litra spirytusu 90%, 0,5 litra czystej wódki 45%, sok i skórka z 1 dużej cytryny, ok. 1,5 litra źródlanej wody.

Owoce aronii z liśćmi i skórkę z cytryny przełożyć do emaliowanego garnka, zalać wodą i gotować na małym ogniu ok. 1 godziny. Przykryć i pozostawić na dobę. Następnego dnia płyn dokładnie przecedzić przez podwójną gazę i zagotować. Dodać cukier i mieszać na małym ogniu aż się rozpuści. Dodać sok z cytryny oraz spirytus i wódkę. Ostudzić i przelać do butelek. Odstawić w chłodne miejsce przynajmniej na pół roku.

Nalewka z aronii z wanilią i cynamonem

Składniki: 1kg dojrzałych owoców aronii, 0,5 litra spirytusu 90%, 0,5 litra wódki, 1/2 laski wanilii, 4-5 goździków, 0,5 kg cukru, kawałek kory cynamonu lub szczypta cynamonu, cienko pokrojona skórka z 1 cytryny i pomarańczy.

Owoce włożyć do gąsiorka i lekko ugnieść. Wanilię i skórkę z cytryny i pomarańczy wymieszać z owocami. Spirytus wymieszać z wódką, zalać owoce i wszystko wstawić do ciepłego miejsca na słońce przynajmniej na 1 miesiąc. Po tym czasie nalewkę zlać do innego naczynia, a owoce zasypać cukrem i wymieszać, energicznie potrząsając gąsiorkiem. Ponownie odstawić w ciepłe miejsce, codziennie potrząsając gąsiorkiem, dopóki cały cukier nie rozpuści się w owocach. Syrop zlać przez gazę i dodać do nalewki. Uzyskaną nalewkę z aronii rozlać do butelek i odstawić. Pełnię smaku ta nalewka osiągnie po kilku miesiącach leżakowania w ciemnym i chłodnym miejscu.