sobota, 03 październik 2020 13:29

Pomidor - król warzyw

Ojczyzną pomidorów jest Ameryka Południowa, gdzie rosną od 8 tysięcy lat. Do Europy trafiły po odkryciu Ameryki, do Polski – za sprawą królowej Bony. Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia, są nieodłącznym składnikiem naszej diety przez cały rok. I słusznie – pomidory są warzywem genialnym pod każdym względem. Nie tylko są pyszne, ale też mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Zobacz, co jest w pomidorach i jak działa.

● Witamina C, która:

– poprawia stan skóry i włosów,
– wzmacnia odporność organizmu,
– dotlenia i wzmacnia naczynia krwionośne,
– przyspiesza gojenie ran.
Jeden duży pomidor (ok. 180 g) dostarcza aż 60% dziennego zapotrzebowania na wit. C.

● Witaminy z grupy B, wit. E oraz witaminy PP i K, które regulują pracę układu nerwowego i krwionośnego oraz przyspieszają przemianę materii.

● Likopen – naturalny barwnik, nadający pomidorom czerwoną barwę (który jest antyutleniaczem) i mnóstwo beta-karotenu, które neutralizują wolne rodniki i dzięki temu:
– spowalniają procesy starzenia się,
– zapobiegają zawałom serca i miażdżycy,
– mają działanie antynowotworowe.
Wystarczająca ilość likopenu to jeden pomidor dziennie, szklanka soku pomidorowego, talerz zupy pomidorowej lub dwie łyżeczki ketchupu. Według niektórych badań, likopen przyswaja się lepiej z przetworów niż ze świeżych pomidorów (wymienionych wcześniej oraz koncentratu pomidorowego, sosów, a nawet z suszonych pomidorów).

● Minerały – wapń, magnez, potas, żelazo, a nawet miedź i mangan. Najwięcej jest potasu, który obniża ciśnienie krwi. Wapń i magnez wzmacniają układ kostny i wspomagają pracę mięśni.
Na co trzeba uważać:

● Nie łączyć pomidorów i ogórków w jednej sałatce, ponieważ znajdująca się w ogórkach askorbinaza zabija witaminę C w pomidorach.

● Osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, dnę moczanową lub cierpiące na zgagę powinny ograniczać jedzenie pomidorów.
● Pomidory nie lubią zimna, dlatego trzymanie ich w lodówce, w temp. poniżej 7 st. C, sprawia, że tracą nie tylko kolor i smak, ale także niektóre witaminy.
● Osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym powinny przed jedzeniem obierać pomidory ze skórki (prosty sposób – sparzyć pomidor wrzącą wodą, wtedy skórka bardzo łatwo zejdzie).