5 sposób na kaszel

Gdy infekcja, alergia, dym drażnią gardło.

Ból gardła, kaszel i chrypkę najczęściej wywołują wirusy. Wcześnie podjęta walka z nimi może zdusić infekcję w zarodku, dzięki czemu unikniesz dłuższej choroby i przyjmowania farmaceutyków. Gdy dokucza ci kaszel sięgnij po leczniczą herbatkę z szałwii. Kaszel to naturalna reakcja obronna organizmu, który stara się pozbyć zarazków. Gdy trwa kilka dni, jest też sposobem na pozbycie się zalegającego w oskrzelach śluzu. Suchy kaszel i chrypka bywa także reakcją na nadmierne wysuszenie śluzówki, za co dopowiada zbyt suche powietrze, palenie papierosów lub alergia. Wtedy warto zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu i 2 razy dziennie stosować witaminę A+E .
W infekcjach gardła dobrze jest stosować płukanie wodą z solą (pół płaskiej łyżeczki na pół szklanki wody). Roztwór soli do płukania gardła przy chrypce powinien mieć temperaturę ciała (ok. 37°C). Pamiętaj, że zbyt częste płukanie gardła roztworem soli może je podrażnić, wystarczą 3 płukania na dzień.
Miód
Wymieszaj go ze świeżo startym chrzanem, imbirem, czosnkiem lub cebulą, po czym odstaw do lodówki. Tuż przed spożyciem wymieszaj łyżeczkę chłodnej papki z odrobiną gorącej herbaty. Zażywaj co 2-3 godziny. Tak wzbogacony miód rozrzedzi śluz, złagodzi uporczywy kaszel, ułatwi odkrztuszanie.
Szałwia
Naparem z szałwii płucz gardło lub zrób inhalację. Do miski z litrem parującej wody dodaj 5-8 kropli olejku szałwiowego lub szklankę mocnego naparu z szałwii (łyżkę suszonego ziela zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na około 15 min). Wdychaj opary wykonując wdechy przez nos i wydechy przez usta. Inhaluj się 2 razy dziennie po 10 min. Zaraz potem nie wychodź na zewnątrz.
Cebula
Zawiera organiczne związki siarki, które walczą z wirusami i bakteriami. Dostarczy także żelazo, fosfor, krzem, wapń oraz witaminy: C, E, K, A i z grupy B. Warto z niej przygotować syrop przy infekcjach gardła i na wzmocnienie odporności. Cebulę pokrój w plastry, układaj w słoju przesypując cukrem. Po kilku godzinach cebula puści sok. Pij po łyżeczce 2-3 razy dziennie.
Witamina A+E
Pomaga złagodzić objawy suchego kaszlu, dobrze nawilża śluzówkę. Można ją stosować w postaci płukanki witaminowej (przygotują ją w aptece wg recepty lekarza), sprayu do gardła (kupisz w aptece) lub po prostu rozgryzając 2 razy dziennie kapsułkę witaminy A+E.