Rozpoznaj grypę

Objawy grypy – jak rozpoznać grypę?

Objawy grypy można poszeregować zarówno jako symptomy grypy, także innych chorób, głównie dolegliwości ze strony układu oddechowego. Grypę należy różnicować z przeziębieniem czy anginą. Najczęstszymi objawami grypy są: bóle stawów i mięśni, suchy kaszel, gorączka, uczucie ogólnego rozbicia. Charakterystyczne dla grypy jest nagłe wystąpienie objawów choroby.


Objawy grypy:

Grypa manifestuje się nagle, charakterystyczny jest nagły i niespodziewany początek choroby. Choć objawy grypy są niespecyficzne, to można wyróżnić kilka charakterystycznych cech, które pojawiają się u większości pacjentów.

Głównymi objawami są:

 • uczucie ogólnego rozbicia,
 • ogólne osłabienie i złe samopoczucie,
 • gorączka powyżej 38⁰C,
 • bóle kostno-stawowe.

Często pojawiają się także: bóle głowy

 • katar,
 • ból gardła  i drapanie w gardle,
 • ból w klatce piersiowej,
 • bóle brzucha,
 • dreszcze.

Główne symptomy nakierowujące na rozpoznanie tej infekcji wirusowej to kaszel z gorączką powyżej 38. Dodatkowo współistnieją bóle głowy, mięśni i stawów. Bardzo często pojawiają się dreszcze, uogólnione osłabienie ze złym samopoczuciem, nieżyt nosa i zapalenie gardła. U osób starszych temperatura może być w granicach normy.

Warto podkreślić, że u dzieci można spodziewać się zmiany zachowania, od zauważalnego nagłego uspokojenia się dziecka bardzo ruchliwego poprzez brak apetytu i chęci do zabawy aż do apatii i senności włącznie.

Grypa a przeziębienie

W mowie potocznej praktycznie nie ma różnicy między tymi jednostkami chorobowymi. Aczkolwiek w praktyce klinicznej to dwa zupełnie różne schorzenia. Łączy je jedynie etiologia wirusowa, choć patogeny te nie należą do tej samej rodziny. Grypa wywoływana jest przez wirusy grypy typu A, B lub C (ten ostatni typ tylko u dzieci), natomiast za przeziębienie najczęściej odpowiedzialne są rynowirusy, a także wirusy RS, Coxackie i adenowirusy (z towarzyszącym zapaleniem spojówek i zmianami skórnymi). Grypa zwykle rozpoczyna się nagle, podczas gdy choroba przeziębieniowa rozwija się powoli i łagodnie bez towarzyszącej gorączki.

 • Nieodłącznym objawem każdego przeziębienia jest katar,
 • Pacjenci skarżą się na uczucie zatkanego nosa.
 • Bardzo często pojawia się chrypka.
 • Początkowo pojawia się wodna przejrzysta wydzielina z nosa, która następnie gęstnieje przyjmując barwę zielonkawą.
 • Tak zwany „mokry kaszel” występujący w tym momencie choroby związany jest z utrudnioną ewakuacją gęstej wydzieliny, a odpowiednie nawadnianie pozwala na łatwiejsze wykrztuszanie i pozbycie się zalegającego śluzu.
 • Może się pojawić zaczerwienienie gardła.

Nie występują tu bóle mięśniowo – stawowe i suchy kaszel zwykle współistniejące przy grypie. Również samopoczucie po zarażeniu wirusem grypy jest zdecydowanie gorsze, aż do znacznego osłabienia i senności. Przeziębienie trwa krótko, choć objawy mogą ustępować w przeciągu dwóch tygodni. Można zastosować leczenie objawowe, jak w przypadku grypy.

Warto wspomnieć, że leczenie zarówno grypy jak i przeziębienia przy pomocy antybiotyku jest całkowicie bezcelowe. Chorób wirusowych nie leczy się antybiotykami, a jedynie czasami ich powikłania bakteryjne. Poza leczeniem objawowym (zwalczanie gorączki, bólu, nawadnianie i odpoczynek), skuteczne są preparaty inozyny (Neosina). To nowoczesny i dostępny bez recepty lek przeciwwirusowy, który zwalcza wirusy, osłabia ich aktywność. Lek może być stosowany u dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia i także w czasie trwającej już infekcji.

Grypa a zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli może być wywoływane przez różne wirusy, aczkolwiek diagnostyka wirusowa jest mało przydatna. Znacznie lepiej różnice są uwidocznione w obrazie klinicznym choroby. Dolegliwości występujące w obu chorobach (w przypadku grypy i zapalenia oskrzeli) to: gorączka, ból mięśni i kaszel.

Zapalenie oskrzeli jest bardzo prawdopodobne, gdy pojawia się świszczący oddech. Osłuchowo stwierdza się furczenia i świsty świadczące o nadmiernym skurczu oskrzeli mijającym po kilku tygodniach.

Zastosowanie leków rozkurczowych polepsza przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe. Leczenie objawowe jest skuteczne i należy o nim pamiętać, chociaż zapalenie oskrzeli ustępuje samoistnie i nie powoduje powikłań, jakie występują w przypadku grypy.

Grypa a zapalenie płuc

Objawy obu jednostek chorobowych są bardzo podobne. Rozróżnienie możliwe jest na podstawie badania lekarskiego (przyspieszone tętno, zwiększona częstość oddechów) i badań dodatkowych.

W odróżnieniu od grypy stwierdza się osłuchowe zmiany nad polami płucnymi. Istotnym parametrem, niestety jeszcze nie we wszystkich placówkach medycznych oznaczanym, jest prokalcytonina, której wzrost z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na zapalenie płuc o etiologii bakteryjnej. Wówczas należy wdrożyć leczenie antybiotykiem.

Duże znaczenie w diagnostyce odgrywa rentgen klatki piersiowej, który uwidacznia zmiany zapalne w miąższu płuc. Bywa, że jednym z powikłań grypy jest zapalenie płuc.

Grypa a angina

Grypa jest chorobą wirusową, podczas gdy angina to schorzenie bakteryjne wywoływane przez paciorkowce. Pierwszym i głównym objawem anginy jest zaczerwienione bolące gardło, trudności w połykaniu, a po kilku godzinach infekcji pojawiają się białe naloty na migdałkach i język przybiera kolor malinowy. Dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych szyjnych przednich, tylnych lub podżuchwowych. Dolegliwościom towarzyszy ogólne osłabienie, mogą być bóle brzucha i podwyższona temperatura.

W przypadku grypy, gdzie również może występować ból gardła, obraz jamy ustnej jest odmienny i decyduje o rozpoznaniu. Ponadto współistnieje kaszel i nieżyt nosa, których nie stwierdza się przy anginie. Objawy związane z ogólnym rozbiciem, bólami mięśniowo-stawowymi są niezwykle podobne i na ich podstawie nie można rozpoznać prawidłowo rozwijającej się choroby.

Leczenie objawowe jest skuteczne w terapii grypy, natomiast najskuteczniejszą formą leczenia anginy jest antybiotykoterapia.

Autor: lek. Magdalena Bizoń