środa, 30 wrzesień 2020 12:12

Zrób skrzynkę na owoce

Nadszedł czas zbioru owoców z naszych ogródków - jabłek, gruszek i śliwek. Do zbioru i przechowywania niezbędne będą kosze oraz skrzynki na owoce. Do przechowywania jabłek czy gruszek najlepsza jest skrzynka drewniana na owoce, najlepiej przewiewna i lekka, tak skonstruowana aby z łatwością można było ustawiać jedną skrzynkę na drugiej, bez ryzyka zgniecenia owoców. Poznaj prosty i tani sposób jak zrobić skrzynkę na jabłka i inne owoce.

W okresie zbioru owoców, takich jak jabłka, gruszki czy śliwki, w zależności od obfitości plonu, możemy potrzebować większą ilość pojemników i skrzynek na owoce. Najlepiej aby były wygodne, lekkie i łatwe do przenoszenia. Można oczywiście kupić gotowe pojemniki ale po pierwsze tradycyjna skrzynka jest nieco zbyt duża aby zasłużyć na miano "podręcznej", a po drugie stracilibyśmy doskonałą okazję, aby skonstruować coś samemu.

Samodzielnie wykonana skrzynka na owoce z pewnością będzie tańsza niż ta kupna, jej rozmiary możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb, a jeśli zbijanie dużej liczby listewek nas przeraża, możemy wykonać prostszą konstrukcję przy użyciu płyty MFP grubości 15 mm. Jest to płyta drewnopochodna, posiadająca wszechstronne zastosowanie w pracach wykończeniowo-dekoracyjnych, wygodna w montażu, a do jej obróbki nie potrzeba profesjonalnych narzędzi. Trudno się zatem dziwić, że znalazła szerokie zastosowanie przy konstruowaniu mebli i zabudowie wnętrz. Jako materiał na naszą skrzynkę na owoce daje gwarancję łatwości i niskiej ceny wykonania, a także lekkości i poręczności tak skonstruowanych skrzynek.

Listę materiałów potrzebnych do wykonania skrzynki na owoce pokazuje rysunek poniżej. Oczywiście młotek i gwoździe można zastąpić wkrętarką i wkrętami, a piłę ręczną jej mechanicznym odpowiednikiem, w zależności od naszych upodobań i tego jaki sprzęt akurat mamy w domu.


Skrzynka drewniana na owoce - lista potrzebnych materiałów:
1. Jabłka - pyszne i soczyste, z naszego ogrodu
2. Płyta MFP grubości 15 mm (wystarczy fragment około 85 x 50 cm)
3. Listwy drewniane 4x4 i 4x2 cm (przyda się też listwa o przekroju trójkątnym)
4. Narzędzia, czyli młotek, gwoździe, piła, ołówek stolarski i linijka


Zwykle używane skrzynki na owoce mają wymiary około 40x60 cm i wysokość 20 cm. Nasza samodzielnie wykonana drewniana skrzynka na owoce może być nieco mniejsza, aby była bardziej wygodna i poręczna. Do domowego użytku proponujemy wymiary 35x50x15 cm. Zobacz jak odmierzyć poszczególne elementy skrzynki.

Skrzynka drewniana na owoce - elementy skrzynki:
1. Z płyty MFP o grubości 15 mm wycinamy dno skrzynki o wymiarach 35x50 cm
2. Wycinamy też boki o wymiarach 12x35 cm i 12x47 cm
3. Z listwy o przekroju trójkątnym wycinamy trzy narożniki o wysokości 15 cm
4. Z listwy 4x4 cm wykonujemy cztery odcinki o długości 35cm (nóżki i uchwyty)
5. Z listwy 4x2 cm wycinamy cztery słupki o wysokości 29 cm


Po wycięciu tych elementów możemy je połączyć za pomocą gwoździ lub wkrętów do drewna. Należy pamiętać, że między dnem skrzynki a ściankami bocznymi powinna pozostać szczelina. Ułatwi to odprowadzenie wody z mokrych owoców oraz umycie skrzynki. Taka szczelina przy dnie zapewni też cyrkulację powietrza potrzebną aby przechowywane jabłka lub inne owoce nie gniły. Całość, dla zwiększenia trwałości i estetyki, warto pokryć lakierem bezbarwnym lub pomalować wg własnego uznania. Osobiście jednak wolę pozostawić skrzynki niemalowane, gdyż naturalne drewno jest najlepsze do przechowywania owoców. Tak wygląda gotowa skrzynka do przechowywania owoców naszej własnej konstrukcji.

Skrzynka drewniana na owoce po złożeniu:
1. Dno skrzynki, 2. Szczelina między ścianą boczną a dnem
3. Ramka stanowiąca jednocześnie nóżki i uchwyt
4. Narożniki umożliwiające zamocowanie ścianek


Dzięki ramce, stanowiącej jednocześnie uchwyt i nóżki, skrzynkę łatwo jest chwycić i przenieść. Można też ustawić skrzynki jedna na drugiej bez obawy o zgniecenie owoców. Mam nadzieję, że tak wykonana skrzynka drewniana na owoce sprawdzi się w Waszych gospodarstwach, a samodzielne wykonanie skrzynek dostarczy Wam wiele satysfakcji.