środa, 30 wrzesień 2020 15:48

Kwiaty cebulowe, które sadzimy wiosną

Wiosenne kwiaty cebulowe sadzimy jesienią, dlatego jeśli tuż po stopnieniu śniegu przypomnimy sobie o tulipanach, krokusach i narcyzach to na ich posadzenie jest już za późno. Możemy jednak posadzić cebule kwiatów, które zakwitną latem.

Wiosną sadzimy cebulki kwiatów, które nie zimują w gruncie. Jesienią, przed nadejściem mrozów koniecznie musimy je wykopać z ogrodu, osuszyć i przetrzymać przez zimę np. w piwnicy, czy garażu. To uciążliwe, dlatego wielu ogrodników woli kwiaty zimujące w gruncie. Te jednak też powinno się co roku, bądź co kilka lat wykopać z gruntu i przetrzymać przez lato w skrzynce.

Kwiaty cebulowe sadzone wiosną zakwitną dopiero latem. Jeśli spóźniliśmy się z posadzeniem wiosennych cebulek, jesienią to nie będziemy już mieli w tym roku tulipanów, czy szafirków. Do ozdobienia rabat wiosną pozostaną nam wtedy wyrośnięte już sadzonki zakupione w centrum ogrodniczym. Zobaczmy jakie cebule kwiatowe sadzimy wiosną.

Lilia

Obok mieczyków ulubiony kwiat mojej mamy, dlatego mam ich w ogrodzie mnóstwo. Najbardziej podobają mi się lilie azjatyckie: różowe, pomarańczowe, białe. Ich cebulki są wyjątkowe, bo zimują w gruncie. Można je sadzić zarówno jesienią jak i wiosną.

Amarylis Piękny

Charakteryzuje się dużymi kwiatami i oryginalnymi bordowymi łodygami. Kwiaty są zebrane po kilka sztuk na jednej łodydze. Ma jedną z największych cebul, która potrafi mieć średnicę 20 cm. Kwitnie od sierpnia do września.

Mieczyk

Gladiole (bo tak inaczej nazywane są mieczyki) muszą mieć zapewnione stanowisko słoneczne, ale rosną również w półcieniu kwitnąc mniej obficie. Trzeba je również chronić od wiatru, gdyż długie kwiatostany mogą się łatwo połamać. To ulubione kwiaty mojej babci. Przeczytaj więcej: Mieczyki – kwiaty sierpnia.

Zefirant

Niska roślina cebulowa o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Najładniej wygląda w dużych grupach po kilkaset sztuk.


Galtonia biaława

Przepiękna, cudowna, elegancka. Te sowa mi przychodzą na myśl widząc galtonię. Nazywana inaczej letnim hiacyntem, posiada wysokie kwiatostany składające się z kilkudziesięciu białych dzwoneczków. Ja zakochałem się w tej roślinie. Przypomina mi trochę kwiatostan juki.

Agapant

Jeden z najbardziej eleganckich wg mnie kwiatów. Agapanty są wysokie, a ich kwiaty duże, ale delikatne. Preferuje miejsca słoneczne. Co prawda nie wytwarza cebul tylko kłącza, ale musiałem go pokazać w tym zestawieniu, gdyż jest jedną z piękniejszych roślin i sadzimy go wiosną.

Krokosmia

Wysoka roślina o czerwonych, pomarańczowych lub brązowych kwiatach. Ogrodnicy bardzo ją lubią, gdyż kwitnie przez całe lato aż do pierwszych mrozów.

Ismena

Kwitnie całe lato od czerwca do sierpnia. Warto ją mieć w swoim ogrodzie ze względu na ogromne kwiaty w kolorze żółtym lub białym.

Tygrysówka

Roślina oryginalna ze względu na kształt, gdyż posiada trzy kolorowe listki okwiatu. Występuje w wielu odcieniach różu, żółci, białym, a nawet krwisto czerwonym. Ciekawostką jest to, że cebule po upieczeniu można jeść.

Dalia

Nie jest to wprawdzie roślina cebulowa, bo zamiast cebulki ma kłącze, ale nie mogłem się powstrzymać, żeby nie umieścić jej w tym zestawieniu, gdyż uważam, że jest to królowa lata. Mnóstwo odmian, kształtów, kolorów. Jest to jedna z najbardziej różnorodnych roślin, więc każdy znajdzie taką, która mu się podoba. Zobacz najładniejsze odmiany: Dalie – georginie.